Sista versen
Dagen har dels ägnats åt att hälsa på svärmor och svägerska och dels åt att brottas med röjsågen och få bukt på allt högt gräs som inte kan tas med klippare. Sånt som borde gjorts i början av vistelsen för att få njuta av att det ser städat och fint ut. Men som med så mycket annat tycker man att man har en eon av tid och ska hinna med både det ena och det andra och självklart även det tredje....men det gör man ju inte! Men, nu är det gjort!
Pratade telefonledes med modern i dag och det lät ganska orienterat. Lite värre var det när systern var och hälsade på igår, då var inte alla hästarna i stallet. Men det får väl tolkas som att det går åt rätt håll.
Nu ska vi strax in i bastun för den sista sittningen för den här gången. Det svider och är vemodigt. Vemodigt för att man vet att nu är sommarsemestern avklarad för det här året, ett helt år kvar till nästa. Visst, vi kommer hit igen många gånger under hösten, men för kortare perioder, inte flera veckor som nu. Jämmer och elände! Varför, VARFÖR har vi så kort sommar????? Och varför har den varit så dålig i år igen????????
Underbart!
En dag till med härligt, skönt sommarväder har vi fått! Vi är ju ganska svältfödda på sol och värme så kraven är ju inte skyhöga. Det har väl varit sådär 20-22 grader, men flödande, värmande, livgivande sol från en vackert blå himmel har det varit. Till i morgon är den senaste prognosen mulet väder, så vi har verkligen försökt suga ut allt gott som kunnats ur den här dan, solat och badat och legat på bryggan och vaggats. En bastukväll ska det också bli, med ytterligare bad i solnedgången. Den nya bastun har nästan fått sitt skal färdigt, så här ser den ut i kväll:
Så här kommer utsikten från bastun där innanför fönstret att bli:
Inte fel!
Härligt underbar soldag!
Dennis kompisar dök upp i går kväll och kvartade kvar till idag när de vid tvårycket drog vidare mot Östersund och Storsjöyran. Hoppas att solen följer med dom och att dom får bra dagar där!
Modern har nu hamnat på geriatriken och ska enligt egen utsago vara där några veckor. Nu ska hon minsann få träna och bli en ny människa (fortfarande egen utsago). Dessutom hävdar hon att taket har rasat in i hennes lägenhet, så där är ganska stökigt. När syster var där var taket intakt, så lite hallucinationer kan nog ha inträffat. Det är lite svårt att avgöra hur klar skallen är. Något slag av annat boende är nog snart aktuellt.
Grådag
Fick tag på DS och avdelningen där modern vårdas och pratade också med modern. Det låter knepigt, minst sagt. De hittar inget fysiskt fel på henne, men utmattad är hon. Både enligt egen utsago och deras. När jag pratade med henne själv blev jag egentligen inte klokare, det lät smått svamligt och desorienterat, men ändå inte utflipprat. Enligt ansvarig sköterska var hon sängliggande, men enligt henne själv var hon minsann uppe.... I morgon ska hon flyttas till geriatriken, sen får vi se hur länge hon blir kvar där och vad det utmynnar i.
Sjukhusfärd igen
Dessvärre har sedan eländet staplats på hög. Regnet har envis fortsatt att terrorisera oss, dock lyckades vi få grillad mat till middag igår och till och med äta den ute i solsken. Det var den gluggen det var igår.
Senare på kvällen kom ett samtal från Larmtjänst som gått in i moderns lägenhet efter att en väninna inte lyckats få kontakt med henne på hela eftermiddagen och kvällen. Hon hittades på golvet, inte medvetslös, men rjält groggy. Transporterades till Danderyds Sjukhus.
Min gissning att hon knaprat Sobril i ansenlig mängd (igen) visade sig idag riktig. Hon är väl medveten om att Sobril inte är tillräckligt om man menar allvar, men det är inte det som är meningen heller. Vad är meningen då? Att tyckas synd om förstås! Sitter ju ensam och övergiven, ingen som bryr sig om hur hon har det, alla bara åker iväg på semester.
Det finns flera talessätt man kan använda för att belysa det hela; som man bäddar får man ligga, som man frågar får man svar, var och en är sin egen lyckas smed, det flyger inga stekta sparvar in i munnen, tex. Det finns säkert flera. Det hela går ut på att man har ett eget ansvar. Man kan inte bara förvänta sig att andra ska ordna saker, tex ens liv, åt en. Vill man prata med folk är ett bra sätt att själv använda telefonen, inte bara invänta att andra ska ringa. Vill man att andra ska fråga hur man mår, är ett bra sätt att själv ställa frågan till andra och även lyssna på svaret. Kort sagt; visa omsorg och intresse för din omgivning och du får detsamma tillbaka. Sen är ju också kroppen ett maskineri som måste underhållas, precis som alla maskiner, allt från bilar till datorer. Gör man inte det blir de fort i dåligt skick och småningom obrukbara, vilket ytterligare försvårar umgänge och social samvaro. Men det är ju också ett val man som människa gör. Framför allt när defekter redan finns i maskineriet och intellektet inte är några större fel på.
Är det här ett försvarstal? Hoppas inte det, vill inte det. Har i många år jobbat som en gris för att få henne på fötter, men nog får vara nog. Till slut måste ändå det egna ansvaret ta vid.
Dagens kap
Som sagt var vi ute på en liten sväng. Vi var på det fashionabla modehuset i Lögdeå, och råkade sen hitta en liten antikbutik på vägen hem. Där sprang jag ihop med ett par saker som jag kände hörde ihop med mig, bl.a denna vattenkanna med tillhörande tvättfat:

När vi kom hem efter vår utflykt var det dags för montering av båtmotor, provkörning, maskletning och slutligen nån timmas fiskestund för Dempas del. Efter att ha blivit utfodrad är nu den unge mannen billedes ute i den västerbottniska ödemarken och letar efter rätt by och sina kompisar. Blir spännande att höra i morgon om han lyckades.....
Nu är han här!
cirka gurka klockan två inatt rullade det in en hederlig gammal 244:a (tror jag det var), som droppade Dempagubben och sen skulle leta sig vidare till Bjurholm ca tre mil bort. Som vi förstått gick det bra för dom att hitta.
Dagen har bestått och någon stund uppehåll, men mest regn uppblandat med spöregn. Till i morgon lovas så småningom uppehåll. Vet att Dennis gärna vill ut och fiska, så jag håller tummarna att meteorologerna för en gångs skull får rätt, sen ska erkännas att jag å det vildaste själv vill ha uppehåll! Ska jag vara helt ärlig vill jag ha inte bara ha uppehåll, jag vill ha värme och sol och jag vill kunna bada!!!!!!
Väntans tid...
Men, än är det faktiskt sommar, även om den senaste veckan inte gett oss nåt speciellt sommarväder. Idag har det varit mulet hela dan, men ganska varmt. Frampå kvällen kom det lite regn, men tydligen ska det komma mer de närmaste två dagarna. Känns inte nödvändigt.
Överraskningarnas dag
Dagens andra trevliga händelse var att en av Bertans arbetskompisar med fru kom och hälsade på i eftermiddags. De har kört motorcykel från Skåne upp till Skellefteå och var idag på väg söderöver igen och stannade alltså till för en fika! Jätteroligt!
Dagens väldigt annorlunda händelse var när vi satt och åt - det blev en lucka i molnen, så det blev grillning och middag ute - och helt plötsligt får se tre personer iklädda heltäckande våtdräkter och utrustade med snorklar simma förbi! Efter ett tag kom de samma väg tillbaka. En så härligt, tokig, rolig sak att se, och framför allt att göra! Fram för mer av det slaget! Gillar skarpt människor som går utanför sånt som är mainstream!
Sist men inte minst vill jag visa hur vår strandbastu ser ut idag:

Till vänster blir det fönster och därinnanför själva bastun. Till höger blir det dörr och därinnanför ett litet omklädningsrum och en liten dusch. Utanför en lite öl-altan!
Dagens rapport
Kvällen har tillbringats framför TV:n. Först Allsången som vi börjat glo på, den har ju varit ett måste för de flesta i flera år, men vi är ju ofta slow starters, så det är först nu vi sällat oss till övriga svenskar i det mottot. Höjdpunkten där var Kevin, dels för att jag för första gången (har inte följt Idol heller!) fick höra hans röstkvalitet ordentligt (Perelli, släng dig i väggen!) och dels för att han, istället för att bara fiska poäng hos tonårsflickorna, lät flera utvecklingsstörda få sjunga i TV-rutan!
Sen var det ju Barnaby, förstås! Gillar hans småmysiga mord, dessvärre var det sista avsnittet.
Ny look!

Jag kan känna att jag saknar nån brytfärg, nåt rött eller gult, nånting som bryter av i det blåvita.
Gardinerna skulle behöva strykas, men jag tänkte att det är synd om Kim om inte hon får känna sig delaktig, så jag sparar den uppgiften till henne!
Efter lunch när molnen började dra ihop sig till regnet som utlovats till eftermiddagen åkte vi till stan. Jag för att gå på lite rea, och Bertan för att handla mer byggmaterial. Men inte hittade jag nåt jag behövde på rean. Det blev lite underkläder bara. Hittade också nåt jag saknat i många år; en ryggkliare! Fanns för facila 20 spänn på Indiska!
Min modiga man!

Byggnaden är ju inte hög, och folk som inte berörs av höjder tycker att det är en barnlek, men för oss som inte gillar att ens kliva halvvägs upp på stegen på bilden, är det en bedrift! Dessutom är nu byggnaden grundmålad, därav den tråkiga färgen, på alla sidor utom framsidan mot sjön. Där blir det ju en liten altan och där innanför kommer väggar och dörr in mot själva bastun och omklädningsrummet. Dessa väggar har påbörjats idag. Det kommer att bli så himla kanonbra!
Både fredag och lördag har vi haft helt fantastiskt väder, grillen har nyttjats varje kväll. Den har nog använts varje kväll den här veckan tror jag, utom i onsdags när vi åkte hem. Idag drog det in moln vid lunch men just till middagsdags lättade det igen och vi fick äta ute i solsken. Blev till och med tvungna att svalka oss med ett dopp innan!
Revir
Härligt, härligt!
Men annars, en helt suverän dag! Som självklart avslutades med grillning, så skönt att sitta i solen och äta och dricka lite vin, och lite till....
Men det blir nog ett dopp idag också, för eftersom det inte är nåt roligt att se på tv och vi är ganska svettiga, så blir det en sväng i bastun även i kväll! Och då ska det nog temperatur under +10 och gärna regn om vi ska låta bli att bada!
Tillbaka igen
Gräsklippningsrally
I morgon blir det jobba av igen för Bertan, sen drar vi norröver. Till på fredag och lördag utlovades det fint väder där upp, hoppas de håller det! Känner att jag fortfarande har en hel del sol- och badbehov!
Å vad vi är duktiga!
Och jo, det har även blivit fönstermålning. Insidan av Kims fönster en första sväng och mellan fönstren i Dennis rum. Det ska nog bli ordning (vitt) så småningom!
På lilla bastuhuset har det med mycket vånda och svettningar både inifrån och utifrån landat plåttak idag. Han har min fulla beundran, min man! Vet precis vilken vånda han har och hur obehagligt han tycker att det är, men ändå fixar han det! Det är starkt.
Nu är nog snart bastun (den gamla) tillräckligt varm och väntar på oss. Vet att Eurovisionvinnaren är på Allsången ikväll, och hade velat se den, men om jag inte tar fel går den i repris ett par gånger, och nån av dom ska jag fånga!
Brottningsmatch
Dagen inleddes med dimma och molnen hängandes i trädtopparna, inget regn, men väldigt grått och tungt. Det hela hade höjt sig till normal nivå på eftermiddagen, så då såg Luther till att jag bar ut och såpskurade mattorna från Vickies och Kims rum. Lagom till middagslagningsdags sprack molnen upp och vi fick äta middag på altanen svettandes i solskenet! Yess, yess, yesssss!
Bertan jobbar med sin bebis, bastubygget. Nu har han kommit till det värsta momentet, men som inte går att undvika; taket! Det lilla bastuhuset är inte högt, men har man höjdskräck så har man, så är det bara. Takstolarna har han ju fått dit, men då räckte det att stå på bocken. Idag har det påbörjats att lägga på plasten som ska ligga under plåten och då är det värre! För att nå måste man stå på stegen, och det är då man börjar komma väldigt nära gränsen! KAN vara så att det är dags för plåten i morgon, om vädret är med oss. Då blir det mycket adrenalinsvett!!!!! Så här ser det ut nu:

Sol igen!
Lite nytta har gjorts idag med (fattas bara annat, Luther har man ju alltid med sig!). Projekt invändig fönstermålning pågår ju, och idag har Kims fönster blivit färdigmålat mellan glasen. Fönstret i Dennis rum är förberett (slipat och tejpat) för samma behandlign. Steg två blir invändig målning. Det blir så mycket ljusare i rummen när det blir vitt i stället för brunt på insidan!
Eftermiddagssol ändå!
Det glesade småningom ut än mer mellan molnen, vi fick en middag utomhus i solsken bestående av grillat kött och sallad. Eftersom det utlovats nytt regn till i morgon eftermiddag jagar Bertan nu gräsklipparen med en dåres frenesi. Det är smällar man får ta när man är modig nog att gödsla den!
Tårta på tårta
Regnet har skvalat även hela denna dag, till i morgon utlovas betydligt bättre väder och man får väl då tacka svärmor för att hon valde att lägga kalaset idag istället för i morgon. Hade inte känts så kul att sitta inne på ett sådant kalas en fin eftermiddag. Nu vill man definitivt ta vara på eventuella vädermässigt hyfsade dagar genom att vara utomhus!!!!
Dags igen!
Det är dock först nu vid sex i kväll som det började regna, dagen har annars bjudit på uppehåll. Ingen överdriven värme, men sådär 17 grader ändå. Har ägnat mig åt gräsklippnning, vilket ju tar ett par timmar samt att påbörja målningen av sovrumsfönstret. Det blir så himla mycket ljusare i rummet på en gång, när det bruna blir vitt! Roligt att se.
På Bertan kliar fingrarna så dom nästan blöder på att få ägna sig åt bastuhusbygget, helst skulle han nog hålla på dygnet runt. Idag har han fått upp sina egenhändigt tillverkade takstolar! Vet, och förstår, att han är oerhört stolt! Han hade gärna fortsatt, vi var ju och köpte virke till väggar i går, men idag var han tvungen att bryta för att åka och hämta den beställda takplåten. Nu ser det i alla fall ut så här:

Växlande dag
Enda funderingen är hur kvällen i grannhuset utvecklas. Där dundrade (ingen eller mycket taskig ljuddämpare) det in fyra ungdomar för en stund sedan. Redan efter ca 15 minuter sitter dom på altanen och dricker öl och spelar kort! Ja, jag vet, jag låter som en gammal surkärring! Men jag VILL INTE ha dom raglandes in hos oss för att bada från vår badplats under kvällen. Ej heller låna båten. Är ju faktiskt också så att det finns en viss risk med båtfärder i kombination med alkohol, framför allt när man inte har den minsta aning om deras alkoholnivå och simkunskaper.
Sjätte sinne?
Fullkomligt sanslöst väder!
Men när man inte kan vara ute får man lite nyttigheter gjort inne. Har ägnat mig åt tråkigheter som att städa ovanpå köksskåpen, kökslådor och liknande. Bertan har putsat fönster (insidan). Viss tid har också ägnats åt att bara vara också, inte minst viktigt.
Ruskväder
Det är märkligt. Har det varit soligt, varmt och fint i två dagar tycker man att det varit fint länge. Har det varit taskigt eller ännu värre, regnigt väder i en dag, tycker man att det hållit på i flera veckor.
Idag har det regnat hela dan, började som fint dugg i morse och sen har det fortsatt och dessutom tagit i och då tycker man frampå eftermiddagen att det varit regnigt i flera dagar. Men faktum är att igår gluttade solen, även om det inte var nån värme då heller. Idag har termometern landat på isande 12 grader ungefär. Med den temperaturen och fukten fick vi lov att tända en brasa i eftermiddags och nu har vi ordentligt varmt och skönt. Inne...
Men dåligt väder är till för att få nåt gjort. Duktig som man är!
Har slipat runt fönstret i Vickies rum för att måla det vitt istället för den åttiotalsbruna färgen som är där nu. Sen är det bara tre fönster kvar i huset som ska uppdgraderas, uppdateras, renoveras, eller vad man nu vill kalla det - allt, förmodligen.
Fixande
Leken "flytta veden" har fortsatt och även avslutats idag. Vi känner oss hemskt väldigt duktiga, samt har träningsvärk i lår och armar. Men skönt att ha säkerställt (gillar inte det modeordet) vedförsörjning för ett par år framåt igen. Orkar vi ska det också tas ner några träd för att ligga i absolut framkant.
En tur till Umeå har det också blivit. Byggmax och Coop Forum fick besök av oss, och just det, även Plantagen. Där blev det ett par blomplantor som ska grävas ner invid en sten som naturen har placerat på tomten, kan bli snyggt. Har också klippt av några toppskott på några befintliga buska och satt i blomjord för att se om det går att förmera dom. Kul att experimentera!
Vart tog sommaren vägen?
Men, vi har påbörjat en del muletväderjobb. Som tex att flytta ved. Flytta ved är en rolig och kalorijagande sysselsättning. Det handlar om precis vad det låter som; först flyttar man ut veden (den äldsta) ur vedboden och lägger den på för den lämpligt underlag. Sen går man till ett annat vedförråd och lastar ner så mycket man kan i skottkärran. Den kör man sen till vedboden där man travar upp den. Detta upprepas ända till benen, armarna och svetten tar slut. Sen vet man att man har samma jobb framför sig i sådär fyra dagar till!
Det finns fler muletvädersjobb, återkommer till dom när vi kommer så långt!
Semester!
Som vanligt packades både bil och släp fullt med saker man behöver och saker man vill ha och saker som KAN vara bra att ha med sig! Blomlådor - tråkigt att dom ska vara hemma och ingen ser dom, vedklyv - lite nytta ska väl jag också göra, motorsåg - ett par träd ska tas ner, samt att det jag ska klyva måste först kapas! Fullpackat, med andra ord, i vanlig ordning!
En väldigt ovanlig sak (som tur är) hände på vägen upp, ett däck på släpvagnen gick kaputt! På grusvägen från Gräsmyr är det ju ojämt och dant och man känner inte om det är nåt som inte är som det ska (ja, det var jag som körde), men helt plötsligt känner man att släpet hoppar och far och när jag tittar i sidobackspegeln ser jag hur halva slitytan från däcket dansar iväg! Tvärbroms såklart och ut och titta för att konstatera att det är bara lite slamsor kvar av däcket! Ska sånt hända, är det tacksamt att det händer på en grusväg när man kör 60/h och inte på större väg när man kör närmare 100/h! Som tur är var det inga större problem att byta däck, annars hade vi ca 2 km kvar och det hade fixat sig på ett eller annat sätt ändå, men hur det gamla hjulet/fälgen ser ut får vi väl veta så småningom, hur skevt det hann bli?
I vilket fall, nu är vi här och vi ska ha det väldigt, väldigt skönt! Oavsett väder!
Semesterkänsla!

Visst syns det hur bra fötterna mår?
Dagen avrundades med grillade revbjensspjäll och coleslaw, och de första svenska jordgubbarna i år för vår del, till efterrätt. Allt avnjutet i 28 graders värme i skuggan, i solen är det omöjligt att sitta! Men dessvärre ska det ju förändras nu.
En rolig sak var att vi nyss för första gången såg älgar på vår åker utanför huset. Det är ganska ont om älg häromkring, gissningsvis har vi för mycket björn. Men det var två älgar, förmodligen en ko med en fjolårskalv. De såg ungefär lika nyfikna ut på oss, som vi på dom!
Ikväll och i morgon förmiddag ska det packas och fixas, sen drar vi norröver!
Min pärla!
Dessutom är all veden nu ladad, garageportarna färdigmålade, i princip alla knutbrädor på garaget på plats, så nu börjar vi vara redo för semester! Har funderat fram och tillbaka när vi ska ge oss norröver igen och har kommit fram till att det blir nog på fredag. Det varma vädret är ju på upphällningen och för att utnyttja det (vilket inte blivit gjort den här veckan) så blir det nog en dag på Bergafjärdens havsbad i morgon!